TeknoGazete

Astronotlara 2 buçuk tonluk kargo yolda

09.04.2019

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan 6 astronota yiyecek, su ve malzeme taşıyan MS-11 isimli Rus insansız uzay kargo aracı başarıyla istasyona ulaştı.

Astronotlara 2 buçuk tonluk kargo yolda

11 insansız uzay kargo uçağı kenetlendi…


Rusya’nın Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden Soyuz-2.1a taşıyıcı roketi ile fırlatılan Progress MS-11 insansız uzay kargo aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kenetlendi.

Türkiye saati ile dün 14:01’de fırlatılalan yakıt, su ve diğer yükleri teslim edecek kargo aracı fırlatmadan 3 saat 24 dakika sonra (ultra kısa uçuş planı) Uzay İstasyonu’na başarıyla sabitlendi.

Progress MS-11 uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaklaşık 2 bin 450 kilogram kargo malzemesi ulaştırdı. Bunlardan yaklaşık 705 kilogramı uzay aracı için yakıt, 50 kilogramı oksijen ve hava, 420 kilogram su ve yiyeceğin yanı sıra deneysel malzemeleri de istasyona taşıdı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda  Rus kozmonotlar Aleksey Ovçinin, Oleg Konenko’nun ve ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotları Nick Hague, Christina Koch, Anne McClain ile Kanada Uzay Ajansı (CSA) astronotu David Saint-Jacques bulunuyor.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

www.teknogazete.com