TeknoGazete

Fenerbahçe son teknoloji ile çalışıyor

13.04.2019
Fenerbahçe son teknoloji ile çalışıyor

Fenerbahçe’nin Antalya kampında teknolojinin en son nimetleri kullanılıyor. Teknik heyet, çalışmaların her dakikasından maksimum verimi almaya çalışıyor.


Futbolcuların GPS ile takibi, antrenmanın drone ile kaydedilmesi ve bunun aynı anda bilgisayara aktarılmasının yanısıra özel fitness aletleri ile yapılan çalışmalar takımın fiziksel ve taktiksel kapasitesini artırıyor.

Yardımcı antrenörler, GPS takibi ile oyuncuların koşu mesafelerini, sprint ve kalp atım sayıları gibi birçok detayı tabletlerinden o an izleyebiliyor. Buralarda oyuncuların nabızları 180-190’a çıkınca kısa bir ara verilip nabzın normal seviyeye inmesi bekleniyor. Ardından antrenmanın ikinci setine geçiliyor.

DRONE ETKİSİ

Drone ile antrenmanlar uzun süredir çekiliyordu. Bu uygulama yeni dönemde de devam ediyor. Burada görüntüler seçiliyor ve üç boyutlu olarak çizimler yapılıp gerekli analizler çıkarılıyor. Yeni antrenman öncesi bu görüntüler tüm takıma izletiliyor.

Buradaki temel farklardan biri drone ile çekilen görüntünün canlı olarak bilgisayara aktarılması oldu. Eğer teknik heyet önemli bir eksik gördüyse o an drone’dan çekilen görüntüyü bilgisayarda oyuncusuna gösterip hatayı sıcağı sıcağına düzeltme şansı buluyor. Sarı-lacivertli yetkililer, canlı olarak yapılan bu uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade ettiler.

TIRLARLA GELDİ

Bu çalışmaların son halkası ise Samandıra Tessileri’nden getirilen aletler oldu. Bir tır dolusu elektronik cihaz ve fitness aleti, İstanbul’dan, Belek’e taşındı. Oteldeki aletlerden farklı çok daha üst düzey ve profesyonel ekipmanlara sahip olan sarı-lacivertliler, antrenman bilimi açısından kusursuz şekilde çalışmalarını gerçekleştiriliyor.

Yapılan bu çalışmalar sayasinde takımın antrenman temposunda gözle görülür bir artış söz konusu. Erzurum maçında ilk yarım saatte oynanan oyunun, kamp sonunda 60-65 dakikaya çıkacağı ifade edildi. Bu da takımın maçları kazanmasını daha kolay hale geleceği anlamına geliyor.

HOCAYA SORUN ÇIKARAN YOK

Çalışmalarda tek kelimeyle Ersun Yanal fırtınası esiyor. Deneyimli teknik adam kısa süre içinde ağırlığını koydu. Bu durum, futbolcuların teknik adama yaklaşımından da hissediliyor. Yanal’a sorun çıkaran hiçbir isim bulunmuyor. Tüm takım, hocanın gözüne girebilmek için var gücüyle çalışıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

www.teknogazete.com