TeknoGazete

Görünmezlik artık gerçek oluyor

21.03.2019
Görünmezlik artık gerçek oluyor

Yeni geliştirilen bu teknolojinin henüz detayları belli olmasa da geliştirilen bu kumaşlar sayesinde görünmezlik gerçek olacak…


Kanadalı bir teknoloji şirketi olan Hyperstealth Bioteknoloji görünmezlik sağlayan kumaşlar yapmak için uzun süredir çalışıyor. Sosyal medyada birçok videosunu paylaşan şirket kullanılan teknolojisi hakkında fazla detay vermiyor.

Görünmez kumaşlar piyasaya ilk etapta son tüketiciye yönelik değil askeri amaçlarda kullanılmak üzere sunulacak. Sonrasındaki süreçte ise kontrollü olarak son kullanıcı olan bizlere de satılmaya başlanacak. Çünkü ilk etapta son tüketicinin böyle bir ürüne yani görünmez kumaşlara sahip olması istenmeyen amaçlarda kullanılmasına da sebep olabilir. Örneğin hırsızlık ve cinsel istismar suçları gibi. Şirketin CEO’su bu görünmezlik sağlayan kumaşın bir pile ihtiyaç duymadığını ve teknolojisinde bir kameraya da ihtiyacı olmadığını belirtti.

Bu güne kadarki denemeler nesnenin arkasındaki görüntüyü yansıtarak görünmez olmayı sağlıyordu. Buna yönelik çalışmaların sadece tek noktada değil dünyanın her noktasında sürdüğünü de belirtelim. Örneğin Hong Kong Üniversitesinden bir grup bilim adamı da bu konu üzerinde uzun süredir çalışıyor. İspanya’dan Navarra Devlet Üniversitesi ile Valensiya Teknik Üniversitesi araştırmacıları ise daha ziyade su altında ve sisli havalarda görünmez olan bir kumaş üzerinde araştırmalarını sürdürüyorlar.

Görünmezlikle ilgili Türkiye’de çalışmalarda yok değil. Örneğin Hacettepe Teknokent bünyesinde “multispektral gizleme ağı” adı verilen bir teknoloji, Sun Tekstil Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirildi ve hatta üretimine de başlandı. Bu kumaş şimdilik termal kameralar ve radara görünmüyor ve sadece askeri amaçla kullanılıyor.

Peki ışığın hangi özelliğinden yararlanılarak görünmezlik teknolojisi geliştirilebildi? Evlerimizde nasıl kullanılıyor olacak? Peki bu kumaş nasıl görünmez yapıyor? Video ve detaylar haberin devamında…

Görünmezlik teknolojisinin arka planında aslında ışığı bükmek var. Hareketsiz eşyalar mikrodalga ve kızılötesi dalgalarla oynayarak nesneler aslında daha önce görünmez yapıldı. Ancak hareketli nesnelerde durum bu kadar basit değil. Tabi bu teknoloji icat edilirse son yüzyılın  en iyi 10 icadı arasına girmekle kalmaz farklı alanlarda da kullanılabilir. Örneğin evin ışık almayan odalarına ışığın yansıtılması gibi.

Her ne kadar teknolojik olarak gelişmeler sürse de Çinli sanatçı Liu Bolin birçok kişi ve nesneyi arkadaki planla uyumlu olarak boyuyor ve önündeki şeyi görünmez hale getiriyor.

Siz görünmezlik ve görünmez olmayı sağlayan bu teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünden paylaşın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki “share” bölümünü kullanabilirsiniz.

 

     

    BİR YORUM YAZIN

    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.

    www.teknogazete.com