TeknoGazete

Mars’ta Dünya’dakilerden Büyük Nehirler Varmış!

28.03.2019
Mars’ta Dünya’dakilerden Büyük Nehirler Varmış!

Bilim adamları, Mars’ta bir zamanlar sıcak ve sulak iklimin hüküm sürdüğünü iddaa ediyorlardı. Şimdilerde ise  Dünya’dakilerden daha büyük nehirlerin bulunduğuna dair farklı kanıtlara ulaşıldı.

ABD’de Chicago Üniversitesi’nde bulunan bilim adamları, sonuçları “Science Advances” dergisinde yayımlanan bir araştırmada içerisinde; “Mars’taki iklim şartlarına dair mevcut bilgilerin aksine Mars’ta milyonlarca yıl öncesinde suyun bulunduğunu” belirtti. Gece ve gündüz suyun sıvı halde kalmasını sağlayan iklim şartlarına da sahip olduğuna dair kanıt niteliğinde izlerin bulunduğunu da açıklamalarına eklediler.

Mars’ta derin vadilerin milyonlarca yıl önce bulunan suyun aşındırmasıyla oluştuğun ifade eden araştırmacılar ve bilim insanları, bu vadi yataklarının genişliğinin tabanlarındaki çakıl taşı oluşumlarını incelediğinde ise; Mars’ta bulunan nehirlerin Dünya’dakilere göre çok daha büyük ve güçlü debiye sahip olduğunu fark ettiklerini belirttiler.

Ancak bilim adamaları buradaki kanıtların Kızıl Gezegen’in ikliminin evrimine dair eldeki mevcut bilgilerle çeliştiğini ve böylesine güçlü sulak ve sıcak bir iklimin hangi şartlarda oluşacağının bilinemediğini de açıklamalarına ekledi.

Mars’ın geçmişinde belirli bir dönemde suyun gece ve gündüz şartlarında sıvı halde kalmasını sağlayan sıcak ve sulak iklimin etkisini sera etkisine benzeten bilim insanları, bu durumun uzun süre devam ettiğini bildirdiler.

Ancak bu iklim koşullarının uzun zaman içinde değil, aniden değiştiğini ve tam tersine soğuk-kurak bir iklimin hakimiyet sürdüğünün anlaşıldığını kaydetti.

Bu durumun Mars’ta atmosfer oluşumunun daima zayıf olduğuna dair bilinen açıklama modelleriyle çeliştiği vurgulandı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

www.teknogazete.com